פרטי ההרצאה

כולסטרול - הרוצח השקט שפוחד מפטריות

הרצאתו של פרופ' ידידיה גפני      

                         

מי בכלל צריך כולסטרול? הרי אומרים לנו שהוא מזיק. אז זהו שהוא מאד מאד נחוץ לנו ואיננו יכולים בלעדיו.

אנחנו אפילו מייצרים אותו בעצמנו, ולא מעט. הבעיה מתחילה כשהוא מוסע בדם על גבי חלבונים.

הידוע כרע (LDL) נוה במיקרים מסויימים לשקוע במצולות הדם ולהצטבר. זה עלול להביא לסתימות בכלי הדם.

החלבון "הטוב" (HDL) דווקא מנקה את כלי הדם מכולסטרול ומועיל לנו בכך.

במיפגש נכיר את הכולסטרול על מיגוון תפקידיו, את החלבונים שהזכרתי ואת דרכי ההתמודדות עם הבעיות הכרוכות בהצטברות כולסטרול בדמנו.

 

הרצאה זו הנה חלק מסדרת ההרצאות החדשה של פרופ' ידידיה גפני | מה רבו נפלאותיך הטבע 

לפרטים נוספים ורכישת מנוי לחצו כאן 

מופע זמין גם במנוי

תמונת מנוי: פרופ' ידידיה גפני | מה רבו נפלאותיך הטבע 7כרטיסים

פרופ' ידידיה גפני | מה רבו נפלאותיך הטבע

מה רבו נפלאותיך הטבע

סדרת ההרצאות החדשה של פרופ' ידידיה גפני

7 מפגשים | ימי שישי | בשעה 09:00 

 

מה בתוכנית? 

29.10.2021

כולסטרול: הרוצח השקט שפוחד מפטריות                                             

מי בכלל צריך כולסטרול? הרי אומרים לנו שהוא מזיק. אז זהו שהוא מאד מאד נחוץ לנו ואיננו יכולים בלעדיו. אנחנו אפילו מייצרים אותו בעצמנו, ולא מעט. הבעיה מתחילה כשהוא מוסע בדם על גבי חלבונים. הידוע כרע (LDL) נוה במיקרים מסויימים לשקוע במצולות הדם ולהצטבר. זה עלול להביא לסתימות בכלי הדם. החלבון "הטוב" (HDL) דווקא מנקה את כלי הדם מכולסטרול ומועיל לנו בכך. במיפגש נכיר את הכולסטרול על מיגוון תפקידיו, את החלבונים שהזכרתי ואת דרכי ההתמודדות עם הבעיות הכרוכות בהצטברות כולסטרול בדמנו.

 

24.12.2021

קטנים אף מוירוסים ומסוכנים מחיידקים 

על פרה משוגעת, כבשים מתגרדות ואוכלי אדם                    

האם כל המחלות הזיהומיות הן חיידקים, פטריות ווירוסים? מה אם כך גורם לאדם למות מקרויצפלד-יקוב לפרה להשתגע ולבני שבט הפורה לצחוק עד מוות? חידה שנפתרה רק בשנים האחרונות. פריונים. קטנים אף מוירוסים מסוכנים מחיידקים. מי הם ומה הם נברר ביחד.

 

28.1.2022       

הזיכרון מהו? איך הוא עובד ומדוע הוא אובד?                      

פתאום שוכחים שמות של קרובים וחברים. פתאום לא זוכרים היכן המפתחות שהרגע שמתי. אבל עדיין עולים על אופניים שלא רכבנו שלושים שנה ומיד רוכבים. איך זה שזוכרים בכלל? היכן נשמרים הזיכרונות? ממה הם עשויים? האם ניתן לשמרם? האם הייתם רוצים לזכור הכל? היכן הייתם כשרצחו את קנדי? זוכרים!! אבל איפה לעזאזל המשקפיים שהנחתי הרגע פה? אל תשכחו לבוא.

 

18.2.2022

מימשק מוח-מכונה                                                        

מזה כמאה שנה יודע האדם שמוחו פועל, כמו מערכת העצבים כולה, על ידי שליחה וקליטה של זרמים חשמליים. כיום, יכולותינו החדישות לקריאתם של זרמים אלו יכולה להתרגם להפעלת מכשירים וכך יוצא שאנו יכולים להפעיל מערכות שלמות בחשיבה בלבד. האם נוכל בעתיד גם להעביר מחשבות זה לזה מבלי לדבר או לכתוב? האם נוכל לרשום את חלומותינו בעת השינה? בהרצאה נכיר את הנושא וניקח הביתה חומר למחשבה.

 

11.3.2022

עם מי צמחים מדברים ועל מה?                                             

בהרצאה נברר ראשית האם צמחים הם יצורים חיים? ואם הם אכן חיים, האם הם "מדברים"? (במילה אחרת: מתקשרים). מסתבר שהתשובות לכל שאלות אלו הן חיוביות. נברר את דרכי התקשורת של צמחים עם בעלי חיים. מדוע זקוק הצמח להתקשר עם בעלי חיים? ואלו בעלי חיים מבינים את המסר ומדוע הם עושים זאת? אז מסתבר שהעסקאות שצמחים עושים עם בעלי חיים משתלמות לשני הצדדים ולכן הן שורדים באבולוציה. שאלה אחרת היא האם צמחים "מדברים" גם זה עם זה? גם כאן התשובה היא חיובית. כיצד מתרחשת "השיחה" הזו ומה היא נותנת לצמחים הוא נושא חדש יחסית שנרחיב בו גם. לבסוף נהרהר בקול כיצד יכול האדם לנצל את הידע בנושא לצרכיו שלו.

 

 

3.6.2022       

חיסונים – איך הם עושים את זה?                                     

ולפתע היא הופיעה – הקורונה. מה עושים? איך היה פעם? פעם מתו מיליונים והנותרים חוסנו במה שמתקרא "חיסון עדר". והיום: תוך פחות משנה פיתח האדם חומר שמוזרק לכתף, והופ – המגיפה נעצרת. מהו הקסם הזה? חיסון!! מתי הוא התגלה ואיך הוא עובד? ומהו זה הקרוי סביל וזה הקרוי פעיל? זה העשוי RNA וזה העשוי DNA ? על כל אלה ועוד בסיפור המרתק של החיסונים.

 

1.7.2022

אאוגניקה, כשהגנטיקה משמשת את הרוע                        

אם חוקי הגנטיקה ידועים וניתן לנצלם להשבחת צמחים וחיות, מדוע לא נשביח גם את האדם? נכליא אנשים טובים עם אנשים טובים ונקבל חברה טובה ומתוקנת. כך אכן חשבו לא מעט בני אדם בתחילת המאה העשרים וייסדו את האאוגניקה: מדע השבחת האדם. ואז באה מלחמת העולם השנייה. האאוגניקה הפכה למילה גסה. האמנם? האם איננו מחזירים אותה לעולמנו  בדלת האחורית?  בהרצאה נכיר את הנושא וניקח הביתה חומר למחשבה.

פרופ' ידידיה גפני | מה רבו נפלאותיך הטבע

הרצאות העשרה
מפגשים: 7
מערכת כרטיסים מערכת למכירת כרטיסים