פרטי ההרצאה

הירושימה בחרה בחיים | סיפורה של הירושימה ומלחמת העולם השנייה במזרח אסיה  

הרצאתה של איילת אידלברג 

 

סיפורה של העיר הראשונה בעולם שנחרבה על ידי פצצת אטום, ומעורבות היפנים במלחמת העולם השנייה במזרח אסיה ובפסיפיק.

זהו פרק ההיסטוריה שהיפנים היו מעדיפים לשכוח: מפתיחתה של יפן למערב בסוף המאה ה-19, שהובילה אל קולוניאליזם כוחני וכיבוש כל ארצות מזרח אסיה.

ועד לסיום הטראגי של מלחמת העולם השנייה באסיה על ידי 2 פצצות אטום שהוטלו על הירושימה ונגסקי. על נאמנות והקרבה, על ניצול ושיעבוד, על הרס טוטאלי ועל ההישרדות והבחירה בחיים. 

 

הרצאה זו הנה חלק מסדרת ההרצאות החדשה של איילת אידלברג | מסע יפני חובק תרבותיות, היסטוריה ואומנות 

לפרטים נוספים ורכישת מנוי לחצו כאן 

מופע זמין גם במנוי

תמונת מנוי: איילת אידלברג | מסע יפני חובק תרבות, היסטוריה ואומנות 4כרטיסים

איילת אידלברג | מסע יפני חובק תרבות, היסטוריה ואומנות

מסע יפני חובק תרבות, היסטוריה ואומנות 

איילת אידלברג 

4 מפגשים | ימי שישי | בשעה 11:00

 

איילת אידלברג

אנתרופולוגית, חוקרת תרבויות ודתות של מזרח אסיה. מרצה, צלמת וכתבת. מדריכת טיולים ומומחית ליפן בה שהתה תקופות ארוכות מאז ראשית שנות התשעים. 

ליפן, המדינה המתקדמת ביותר בעולם מבחינה טכנולוגית, יש שורשים שנעוצים עמוק בהיסטוריה הרחוקה ובתרבות המסורתית. השילוב שבין העבר לעתיד הוא שהופך אותה למקום מרתק כל כך. בקורס זה נבחן את יפן מזוויות שונות ומגוונות: תהליכים תרבותיים והיסטוריים, קדמה טכנולוגית ושמירה על סמלי העבר. נתוודע לתרבות היפנית דרך האמנות, הפילוסופיה, הארכיטקטורה, עיצוב גנים מסורתיים, בנית איים מלאכותיים, אירועים היסטוריים עבריים ועכשווים.

כל ההרצאות ילוו במצגות מרשימות. 

 

מה בתוכנית? 

8.10.21 

מסע בן 1,100 שנים בין הייאן לקיוטו 

למעלה מאלף שנים ישבו קיסריה של יפן בהייאן, הלא היא קיוטו של היום, בירתה המסורתית והיפיפייה של יפן. קיוטו הייתה מהערים הבודדות שלא נהרסו בהפצצות האמריקאים במהלך מלחמת העולם השנייה, כך שמקדשיה, ארמונותיה וגניה העתיקים נשמרו .
בהרצאה זו נצא למסע בבירה הקיסרית שהיא עיר קטנה לכודה בין הרים, ונטייל בין היצירות הארכיטקטוניות והנופיות, מהיפות ביפן כולה.   

 

15.10.21

מאדו לטוקיו  - מסע בין עולמות משתנים 

באדו, שהיא טוקיו של היום, ישבו שליטים צבאיים בני משפחת טוקוגאווה שניהלו במשך קרוב ל 300 שנים את המדינה ביד רמה ויצקו תוכן של ממש אל תוך המושג "שוגון". רק ב 1868 הפכה אדו להיות בירתה הרשמית של יפן – טוקיו, עם מעבר המשפחה הקיסרית אליה.
בהרצאה זו נצא למסע בבירה צבאית שהפכה לכרך עצום הפולש אל תוך הים. נטייל בין מבני ענק, איים מלאכותיים וניראה מודרניות יפנית שונה וייחודית. 

 

22.10.21

"הירושימה בחרה בחיים" – סיפורה של הירושימה ומלחמת העולם השנייה במזרח אסיה  

זהו פרק ההיסטוריה שהיפנים היו מעדיפים לשכוח: מפתיחתה של יפן למערב בסוף המאה ה-19, שהובילה אל קולוניאליזם כוחני וכיבוש כל ארצות מזרח אסיה. ועד לסיום הטראגי של מלחמת העולם השנייה באסיה על ידי 2 פצצות אטום שהוטלו על הירושימה ונגסקי. על נאמנות והקרבה, על ניצול ושיעבוד, על הרס טוטאלי ועל ההישרדות והבחירה בחיים. 

 

29.10.21

"מבתי קש, ניר ועץ אל גנים רטובים וגני אבנים" 

בהרצאה זו נצא לחקור את הבית היפני המסורתי העשוי מחומרים טיבעיים, אומנם לא מבודדים מן הקור אך מאפשרים לשרוד את רעידות האדמה!  נמשיך אל הפילוסופיה, התיכנון והיצירה של הגן הקלאסי, היבש או הרטוב, המקיף את הבתים המסורתיים ביפן ואת המקדשים המרובים. הגן מחקה את הטבע ומאפשר חיבור עמוק אל יסודות ההרמוניה. נעמוד על ההבדלים שבין הגן היפני לגן האירופאי, נבקר בחלקיו השונים של הבית, ונסיים ב..... מקלחת והשירותים! 

איילת אידלברג | מסע יפני חובק תרבות, היסטוריה ואומנות

הרצאות העשרה
מפגשים: 4
מערכת כרטיסים מערכת למכירת כרטיסים