תמונת מנוי: איילת אידלברג | בודהיזם ומודעות

איילת אידלברג | בודהיזם ומודעות

הרצאות העשרה
עונה: 2021/2022
מפגשים: 7

פרטים נוספים

הינדואיזם, בודהיזם, פולחן ומודעות במרחב האסייתי - בראי הקולנוע

איילת אידלברג 

7 מפגשים | ימי רביעי | בשעה 10:30

 

איילת אידלברג 

אנתרופולוגית, חוקרת תרבויות ודתות של מזרח אסיה. מרצה, צלמת וכתבת. מדריכת טיולים ומומחית למזרח אסיה.

אתם מוזמנים לצאת למסע מרתק ומעשיר במרחבים האסייתיים, בין דתות ופילוסופיות, פולחנים וטקסים, מדיטציה ורוחניות. מהודו ועד יפן, מהינדואיזם לבודהיזם, בין אנשים, מקדשים והרבה עניין!

 

27.10.21

כשהודו וההינדואיזם פוגשים את המערב

סקרנות מהולה בספקנות, משיכה אל המיסטיקה ורתיעה מהפולחן – המפגש בין בני המערב לעולם האמונות ההינדיות מלווה לעיתים בהשתאות ולעיתים בהתנשאות. על המקום בו תרבות חומרית והישגית פוגשת תרבות המתנהלת על פי חוקי הסאמסארה והקארמה, על תקשור, על קולניאליזם, כיבוש ועצמאות שהושגה במחאה לא אלימה.

סרט: "האיש שידע אין סוף"

 

14.12.21

מהודו ועד באלי: על משמעות ועל פולחן

פולחן דתי מול פולחן האושר, מסע בגלובוס ומסע אל נבכי הנשמה. האם החיפוש יביא את האושר? האם הדת תספק משמעות לחיים? מסע בין הודו לבאלי שבאינדונזיה, בין טקסים ועבודת אלים, בין פסטיבלים וחיי יום יום מרתקים.

סרט: "לאכול להתפלל לאהוב"

 

19.1.22

בין שינטואיזם לבודהיזם- דת פולחן ואמונה ביפן המודרנית

בחברה היפנית, הנראית חילונית לכאורה, קיים חיבור אמיץ, בצמתי חיים מרכזיות, אל עולם הדת והאמונה. מהי דת השינטו וכיצד ביפן המודרנית ממשיכים לבצע פולחן אלילי? כיצד נדד הבודהיזם מהודו ליפן וכיצד השתלב עם דת השינטו? על טקסי חיים ומוות, על השפעות הנצרות, על האמונה בנצחיות הנשמה ועל החמלה.

סרט: "פרידות"

 

16.2.22

עולם הרוח והפילוסופיה בחייהם יוצאי הדופן של הסמוראים

מיהם אותם לוחמי על אגדיים ועטופי הילה שהיוו ציר מרכזי בהיסטוריה היפנית? על איזה עקרונות פילוסופיים נשען ה"בושידו" קוד ההתנהלות המוקפד שלהם בעל העקרונות המנוגדים? על קונפוציוניזם סיני מצד אחד, ועל זן בודהיזם מהצד השני – שני העולמות הפילוסופיים שעומדים בבסיס ערכי הסמוראים.

סרט: "אהבה וכבוד"

 

16.3.22

הלב היפני שבחילופי העונות

על המקום המרכזי של העונות והתחלפותן בתרבות ובפילוסופיה ביפן. על הצבעים, הסדר המופתי וגם הכאוס וההרס שבטבע היפני. על מעגל החיים – "סמסארה" – לידה, מוות ולידה מחדש, כפי שהוא בא לידי ביטוי בעונות השנה המתחלפות ועל היופי הגדול שהן מביאות לאיי יפן.

סרט: "אן – ממרח שעועית מתוקה"

 

25.5.22

המסע אל האושר – מפסיכולוגיה חיובית ועד קארמה וגורל

זרם הפסיכולוגיה החיובית שהוצג לראשונה בארה"ב בשנת 2000, מציע גישה אלטרנטיבית לטיפול וריפוי הנפש. במקום לשאול מה עושה אנשים אומללים לאומללים פחות, הושם הדגש על השאלה – מה עושה אנשים בריאים בנפשם מאושרים ושבעי רצון מחייהם. השאלה: מה ממלא אותנו באושר? מובילה למחקר מרתק ולתשובות שיכולות לשנות את חיינו – לטובה. בהרצאה זו נשאל: האם מה שקורה לנו הוא תוצאה מקרית של גורל או תוצאה מכוונת של קארמה? כיצד נוכל לדעת אם מה שקורה לנו הוא טוב או בעצם רע? מה המקום של שביעות הרצון בחיינו ומהי הדרך האפקטיבית ביותר להגברת האושר?

סרט: "החיים האלה" "Life Itself"

 

22.6.22

ניצחון הרוח על החומר

מדוע מופיע הקושי בחיינו? וכיצד נבחר להתמודד איתו? האם נניח לרוחנו להישבר ולשקוע או שאולי הקושי יאפשר לנו לגלות שגבולות היכולת שלנו רחבים משחשבנו? הקושי והמשבר כמנוע להתפתחות ולצמיחה -ניצחון הרוח על החומר.

סרט: "מנצחים"

 

בחירת הרכב המנוי

בחירת סוג וכמות הכרטיסים

מחיר כל מנוי:

מפגשים:
כרטיסים

סה״כ מחיר:
לפני הנחה (מחיר מעודכן יופיע בעמוד הבא)

מערכת כרטיסים מערכת למכירת כרטיסים